Aktualności

OBRUM na Międzynarodowych Targach Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE

Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują, że stałe rozwijanie kompetencji żołnierzy, policjantów czy funkcjonariuszy innych służb to sprawa niezwykle ważna dla obronności kraju. Rosną tym samym również potrzeby w zakresie szkolenia strzeleckiego. Tu z koncepcją nowoczesnego i uniwersalnego obiektu szkoleniowego, MOS-NG, przychodzą Polska Grupa Zbrojeniowa i OBRUM. Właśnie ta propozycja zostanie zaprezentowana na stoisku OBRUM podczas Targów Polsecure.

Wykorzystywane obecnie, trudno dostępne strzelnice garnizonowe pozwalają na realizację szkoleń żołnierzy jedynie w tradycyjnym trybie w obiektach zamkniętych lub strzelnicach wymagających stref ochronnych. Dlatego PGZ i OBRUM, wraz z partnerem przedsięwzięcia firmą IBCOL opracowali koncepcję MOS-NG, tj. Multimedialnego Obiektu Szkoleniowego Nowej Generacji – strzelnic multimedialnych.

– Obiekty mogą być wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania treningowe i symulacyjne pozwalające na prowadzenie strzelań z broni ostrej i laserowej, a także analizę przebiegu treningu. W trakcie szkoleń można zastosować różne scenariusze w zależności od wymaganej sytuacji – mówi Tomasz Kurczek, Prezes OBRUM.

Wykorzystanie nowych technologii nie tylko ułatwiłoby szkolenie, ale również uczyniło je bardziej atrakcyjnym.

– Do szkolenia byłyby wykorzystane różnorodne scenariusze szkoleniowe, zawierające cele multimedialne stacjonarne, ruchome, animacje i filmy. Wśród zastosowanych rozwiązań proponujemy technologię BlueBox, pozwalającą na zasymulowanie prowadzenia szkolenia z „żywym”, nieprzewidywalnym przeciwnikiem. dodaje Marcin Sobieraj, Dyrektor Handlu OBRUM.

Możliwości treningowe Multimedialnego Obiektu Szkoleniowy Nowej Generacji, uzupełniane byłyby także poprzez realizację szkoleń teoretycznych (np. poprzedzających trening z wykorzystaniem broni osobistej czy trenażerów).

– Obiekt zostałby wyposażony w sale dydaktyczne, przystosowane do prowadzenia kursów z zakresu bezpiecznego wykorzystania uzbrojenia, czy metod jej zabezpieczenia i obsługiwania – dodaje Jakub Kurdybelski kierownik Biura Symulatorów.

OBRUM posiada szerokie kompetencje w dziedzinie rozwiązań cyfrowych. Poza tym znana jest od lat ze zdolności konstrukcyjnych.

– Firma posiada kompetencje programistyczne i jest dedykowaną spółką w ramach grupy PGZ do budowy  rozwiązań cyfrowych wykorzystywanych w procesie szkolenia. Poza tym OBRUM posiada dział konstrukcyjny specjalizujący się w projektowaniu pojazdów inżynieryjnych, w tym czołgów, mostów. Posiada również kompetencje tworzenia dokumentacji 3D, interaktywnych instrukcji obsługi, aplikacji serwisowych i diagnostycznych – tłumaczy Tomasz Kurczek Prezes OBRUM.

Więcej na temat MOS-NG oraz działalności OBRUM można będzie dowiedzieć się podczas Targów Polscecure w dniach 27-29 kwietnia (Targi Kielce) na stoisku PGZ i OBRUM w Hali F (F-36).

Więcej na temat projektu MOS-NG.