Aktualności

Autonomiczne systemy bojowe, przyszłość czy teraźniejszość – OBRUM na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Przedstawiciele przemysłu, firm należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Politechniki Śląskiej dyskutowali, podczas odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, o autonomicznych systemach bojowych na współczesnym polu walki, ale co również istotne, rozmawiali na temat komercjalizacji wyników prac badawczo rozwojowych.

Zasadniczym tematem spotkania było wykorzystanie robotów we współczesnych konfliktach zbrojnych z punktu widzenia etyki, polityki oraz możliwości ich zastosowania również poza samym polem walki (dual use).

–  Czy roboty są już teraźniejszością, czy jeszcze przyszłością? Ostatnie dni tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że to teraźniejszość. Moim zdaniem, autonomia to jedna z głównych cech przyszłych wojen, a robot będzie nieodłącznym narzędziem walki. Oczywiście, autonomizacja może być etycznie wątpliwa, przekazanie maszynie decyzji o użyciu ognia może być niebezpieczne, znane jest przecież pojęcie „bunt robotów” z Iraku, kiedy to roboty otworzyły ogień do własnych formacji. Dlatego te wątpliwości towarzyszą naukowcom, konstruktorom i z pewnością będą analizowane. Faktem jest jednak, że już w ponad 100 krajach realizowane są programy autonomicznych systemów bojowych – informuje prof. Sławomir Kciuk, Dyrektor Rozwoju OBRUM i wykładowca Politechniki Śląskiej.

W dyskusji wskazywano również na bezsprzeczne zalety autonomicznych systemów: nie męczą się, nie panikują, w ograniczonym stopniu „odczuwają” zmiany temperatury, robot „widzi” w dzień i w nocy, w czasie rzeczywistym przekazuje informacje, potrafi przenosić ciężkie ładunki – zapasy, amunicję, wykonywać zadania patrolowe czy ubezpieczenie wojsk.

Przesłaniem spotkania było zaprezentowanie, że przedstawiciele OBRUM, Zakładów Mechanicznych „Tarnów” oraz Politechniki Śląskiej posiadają umiejętności, kompetencje i chęci wykorzystania wiedzy inżynierskiej na potrzeby wojska.

Europejski Kongres Gospodarczy, który odbył się w Katowicach w dniach 25-27 kwietnia, to największa impreza biznesowa Europy Centralnej. Jego VIII edycja przyciągnęła rekordową liczbę prelegentów i słuchaczy. Na Kongresie rozmawiano o Europie i Unii Europejskiej, trwającej wojnie na Ukrainie, zielonej transformacji i odbudowie gospodarki, globalnym handlu i geopolityce, digitalizacji i nauce.

Na panelach kongresowi goście wskazywali trendy, które mogą decydować o rozwoju przyszłości europejskiej gospodarki. 

Od lewej: Grzegorz Studziński, Broker Innowacji CITT Politechnika Śląska; Damian Jarosz, Kierownik Działu Konstrukcji Mechanicznych  ZM „Tarnów” S.A.; Jakub Kurdybelski Kierownik Biura Symulatorów OBRUM; prof. Politechniki Śląskiej Sławomir Kciuk, Dyrektor Centrum Zaawansowanych Technologii Bezpieczeństwa i Obronności Politechniki Śląskiej