Aktualności

Flagowe produkty Grupy PGZ w animacjach tworzonych w OBRUM

W rolach głównych  – Rosomak BMS, NBPWP BORSUK i pozostałe flagowe produkty Grupy PGZ, a „za kamerą” specjaliści z Biura Symulatorów OBRUM, opracowujący animacje, które prezentują najnowocześniejsze, stosowane bądź przygotowywane dla  Sił Zbrojnych RP rozwiązania technologiczne i produkty.  Animacje prezentują w syntetycznej formie nie tylko najważniejsze informacje o produktach ale także przedstawiają zdolności oraz funkcjonalności systemów użytkowych, niezbędnych na polu walki.

Kolejna z animacji, którą wyprodukowano w OBRUM to wizualizacja Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty BORSUK – najnowszego produktu PGZ opracowywanego przez Hutę Stalowa Wola.

By uzyskać taki efekt wizualny potrzeba zaangażowania wielu specjalistów z różnych dziedzin, również konstruktorów i projektantów prezentowanych rozwiązań, a  prace nad samym filmem mogą zająć nawet miesiąc.

Wszystko rozpoczyna się od ustalenia scenariusza filmu, opracowania roboczych szkiców, tj. scenorysów ujęć i przystosowania modeli 3D. Następnie przygotowuje się scenografię w postaci wirtualnych obszarów, w których osadzona jest akcja filmu. Kolejnym etapem jest animacja i dodanie efektów, takich jak np. przejścia, cięcia czy też przeskoki kamery. Na koniec pozostaje dodanie podkładu muzycznego, nagrania lektorskiego i ostateczny montaż całości. Ten jest kluczowy dla całego projektu – w umiejętny sposób trzeba bowiem połączyć dźwięki z dynamiką ujęć oraz zbudować ostateczny kształt akcji filmu.

OBRUM przygotowuje wspólnie z  PGZ łącznie 9 animacji. W kolejnych pokazane zostaną m.in. systemy obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej i rozwiązania skierowanie dla Marynarki Wojennej RP.