Aktualności

OBRUM – Spółka Grupy Kapitałowej PGZ w grze o europejski czołg przyszłości!

OBRUM, polska firma z przeszło 55-letnim doświadczeniem w sektorze obronnym, odegra ważną rolę w ambitnym programie European Defence Fund (EDF), którego celem jest stworzenie europejskiego czołgu podstawowego (tzw. Main Battle Tank) nowej generacji.

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy OBRUM został zakwalifikowany i ogłoszony przez czołowych europejskich partnerów idealnym kandydatem do udziału we wspomnianym programie opracowania europejskiego czołgu. Kilka dni temu zapadły decyzje dotyczące finansowania realizacji fazy analityczno-koncepcyjnej tego strategicznego dla Europy projektu. Oznacza to uznanie doświadczenia i potencjału OBRUM w skali międzynarodowej. Ponad pięć dekad działalności OBRUM w obszarze projektowania oraz modernizacji czołgów i wozów inżynieryjnych to gwarancja najwyższej jakości i sukcesu we wspólnym projekcie. Ważną rolę w konstruowaniu konsorcjum projektu odegrał silny potencjał PGZ jako Grupy.

W ramach prowadzonej działalności firma OBRUM oferuje kompleksowy pakiet usług: od projektowania, badań i rozwoju, poprzez wsparcie w postaci asysty technicznej, po integrację, wdrożenie i usługi serwisowe. Firma jest  dostawcą m.in. mostów towarzyszących MS-20 „Daglezja” dla Sił Zbrojnych RP. Jako firma ekspercka w zakresie nowoczesnych, cyfrowych rozwiązań szkolno-treningowych, OBRUM dostarcza m.in. symulatory wykorzystywane w Centrum Szkolenia Leopard w Świętoszowie.

Udział OBRUM w programie EDF dotyczącym opracowania europejskiego czołgu podstawowego nowej generacji przyniesie szereg korzyści dla Polski. Przede wszystkim projekt zaowocuje wzmocnieniem potencjału obronnego Kraju poprzez transfer technologii. Współpraca w programie oznacza wymianę cennej wiedzy. Dzięki współdziałaniu kilkunastu największych europejskich firm zbrojeniowych, nastąpi rozwój innowacji. Biorąc udział w tak prestiżowym projekcie, OBRUM stanie się rozpoznawalną częścią światowej czołówki technologicznej w dziedzinie opracowywania czołgów. Ważne jest też wykorzystanie osiągnięć polskiej nauki i krajowego przemysłu obronnego. Projekt przyczyni się  do stworzenia nowych miejsc pracy w Polsce dla kadry inżynierskiej. Udział firmy OBRUM reprezentującej w projekcie PGZ, może stanowić nowy impuls dla rozwoju polskiej gospodarki.

OBRUM posiada wszystkie atuty, aby stać się kluczowym graczem w tym i w kolejnych programach EDF, w szczególności dotyczących projektów z obszaru sprzętu wojskowego dla domeny lądowej. Jesteśmy przekonani, że firma wniesie znaczący wkład w stworzenie nowych rozwiązań, które staną się wizytówką Polski w zakresie bezpieczeństwa i innowacyjności.